Kogud ja teadus
Oleme ajaloo ja koduloo-uurimise valdkonnas Saaremaa juhtivaid teadusasutusi ja uurimistöö koordinaatorJärjepideva ja mitmekülgse teadustöö tulemusel on Saaremaa Muuseum maakonna juhtivaid teadusasutusi ja uurimistöö koordinaator, seda eelkõige ajaloo ja koduloo-uurimise valdkonnas.
Teadustöö baasiks on poolteise sajandi jooksul kujunenud mitmekesised kogud, mis koosnevad enam kui 144 tuhandest museaalist (2024). Uurijate poolt leiavad enim kasutamist Lossihoovis Saare Arhiivraamatukogu hoones paiknevad fotokogu ning Saaremaa ja saarlastega seotud raamatud, perioodika ja käsikirjad.
Muuseumi teadustöö üheks väljundiks on uurimusliku iseloomuga trükised, millest esimene ilmus juba 1866. aastal. Alates 1993. aastast antakse perioodiliselt välja Saaremaa Muuseumi kaheaastaraamatut ja 2002. aastast Saaremaa Muuseumi toimetisi, milledes avaldatakse ka väljaspool muuseumi tegutsevate uurijate töid. 2016. aastal ilmunud monograafia “Kastellist kindluseks. Kuressaare linnuskindluse ehituslugu uute väliuuringute valguses“ pälvis Eesti muuseumide 2016. aasta teadusauhinna trükiste kategoorias.
Igal aastal korraldatakse paar teaduskonverentsi. Konverentsi “MÄSSU KAUDU VABASSE RIIKI: 100 aastat 1919. aasta Saaremaa mässust” korraldamise eest sai muuseum 2019. aasta teadusürituse auhinna.