Hero bänner sisu siia 123
-
Saaremaa Muuseum : kaheaastaraamat 1991−1992
-
Saaremaa Muuseum : kaheaastaraamat 1993–1994
-
Saaremaa Muuseum : kaheaastaraamat 1995–1996
Pildi test
Lahtiolekuajad
-
Sihtasutuse kantselei
E-R 09.00-17.00
Kuressaare linnus: vaata siit
Avatud suletud staatus
Kontakt (üld)
Kontakt (persoon)
Kontakt (vorm)
Eriteated
Filiaali aadress
Lossihoov 193810 Kuressaare
Kontakti vorm
Tooted
-
1919. aasta mäss Muhu- ja Saaremaal
Raamatu ilmumist toetasid Eesti Kultuurkapitali Saaremaa ekspertgrupp ja Wolfgang von Szeliga-Mierzeyewski (Saksamaa) Raamat annab varasematest põhjalikuma ülevaate 1919. aasta veebruaris Eesti Vabadussõja tagalas aset leidnud talurahva mässust valitseva võimu vastu. Mässu puhkemist soodustavad asjaolud olid saareline asend ja sellest tingitud puudulik informatsioon riigis valitsevate olude kohta, sh. mobilisatsioonidest Vabadussõtta, ning kitsamas plaanis probleemid maa ja…
-
Ilmar Torn : minu elu lugu
Raamatu ilmumist toetasid Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri ja kunsti sihtkapital, Eesti Kultuurkapitali Saaremaa ekspertgrupp, Wolfgang von Szeliga-Mierzeyewski (Saksamaa) ja Jakob Awik (Saksamaa) Oma mälestused pani Ilmar Torn (1921–99) kirja aastail 1989–96. Need kajastavad väljapaistva graafiku ja kunstikorraldaja kogu eluteed ning paistavad silma aususe, avameelsuse ning ladusa ja värvika keelepruugiga. Saame elava pildi kunstniku lapsepõlvest ja kooliteest…
-
Kastellist kindluseks : Kuressaare linnus-kindluse ehituslugu uute väliuuringute valguses
Raamatu ilmumist toetas Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapital Arhitektuuriajalooline monograafia hõlmab Kuressaare linnus-kindluse 600 aasta pikkust ehituslugu 14.−19. sajandini, tuginedes aastatel 2010−14 toimunud mahukatele arheoloogilistele uuringutele. Uued andmed korrigeerivad olulisel määral senist ettekujutust Kuressaare linnuse tekkest ja arengust ning selgitavad uusaegsete kindlustuste arengulugu. Rohkem kui 200 värvifoto, skeemi ja joonisega illustreeritud raamat annab põhjaliku ülevaate Kuressaare…
-
Kogutud seosed : artikleid Saaremaast ja muust ilmast aastaist 1978−2018
Raamatu ilmumist toetasid Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapital ja Eesti Kultuurkapitali Saaremaa ekspertgrupp Saaremaa Muuseumi kauaaegse teadusdirektori, nüüdse teaduri Olavi Pesti artiklikogumik sisaldab 68 mitmesugust laadi kirjutist aastaist 1978–2018. Enamik artikleid käsitleb Saare maakonna aja- ja kultuurilugu ning siin tegutsenud silmapaistvate inimeste elu ja tööd. Valikkogumik on ülesehituselt mitmekesine: selle sisukorras on 40 artiklit, 17 arvamuslugu,…
-
Kolm retke Põhja-Jäämerel ja talvitumine Jamali poolsaarel aastail 1918–1921
Raamatu ilmumist toetas ajaleht „Arensburger Wochenblatt“ (Saksamaa) Raamat põhineb Caesar Kaljo (1897–1969) käsikirjalisele autobiograafiale „Minu elu“, mis on päevikute toel kirja pandud 1960. aastate alguses. Oma autobiograafia sissejuhatuses loetleb ta 49 ametit, millega on oma elu jooksul tegelenud. 500-leheküljelisest käsikirjast avaldatakse ligi pool, mis käsitlevad C. Kaljo kõige erakorralisemat elujärku – tema tegevust polaaruurija ja…
-
Kuressaare linnavõim ja selle kandjad 1918−1940
Raamatu ilmumist toetasid Eesti Kultuurkapitali Saaremaa ekspertgrupp ja Wolfgang von Szeliga-Mierzeyewski (Saksamaa) Raamat annab kaasahaarava ülevaate Kuressaare elu-olust, valitsemisest ja juhtidest Eesti Vabariigi ajal (1918–40). Oma riigi rajamine andis kauaoodatud vabaduse, mis tunduvalt laiendas võimalusi kohaliku omavalitsuse kaudu inimeste igapäevaelu edendada. Kõik need inimesed, kes valitsemisvastutuse võtsid, said oma otsustes lähtuda perekondlikest, hariduslikest, tööalastest jm.…
-
Maavalitsemine Saaremaa moodi : Saare maakonna volikogu ja maavalitsus 1917−1940
Raamatu ilmumist toetas Eesti Kultuurkapital Raamat keskendub maakonnanõukogu (pro volikogu) ja -valitsuse kujunemisloole ja edasisele arengule ning koosseisudele ja struktuurile, kuid annab ühtlasi värvika ja igakülgse ülevaate siinse maavalitsemise kõigist tahkudest. Jätkuloona esitatakse lühiülevaade Saare maakonna valitsemisest Saksa ja Nõukogude okupatsioonide perioodil ja pärast Eesti iseseisvuse taastamist. Ligi poole raamatu mahust moodustab Saaremaa võimu- ja…
-
Päevaraamat : 1916−1929
Raamatu ilmumist toetas Kultuuriministeerium Seda päevikut pidas kuulus keelemees Johannes Aavik (1880−1973) 31. jaanuarist 1916 kuni 4. aprillini 1929 Tartus ja Kuressaares elades. See sisaldab kultuuri- ja kirjanduskriitikat, poliitilise olukorra analüüse, karmi ja vihast ühiskonnakriitikat, mitmesuguseid eraelulisi seiku, igapäevase keeletöö aruandeid ja plaane, romaanikavandeid, päevasündmuste kirjeldust jpm. Läbivaks teemaks on mõistagi arutlused keeleuuenduse üle, mille…
-
Punane terror Saaremaal 1941. aastal
Raamatu ilmumist toetas Eesti Kultuurkapitali Saaremaa ekspertgrupp Esimene nõukogude okupatsiooni aasta tõi Eestisse punase terrori, mis kulmineerus 1941. aasta sõjasuvel ja -sügisel massimõrvadega Tartus, Viljandis, Kuressaares, Pirita-Kosel ja mitmel pool mujal. Käesoleva uurimuse eesmärk on anda ülevaade 1941. aasta juunis-septembris punavõimude ja Nõukogude sõjaväelaste poolt toime pandud mõrvategudest Saare maakonnas. Vaatluse all on laialt tuntud…
-
Saaremaa fotograafid 1864–1940
Raamatu ilmumist toetasid Eesti Kultuurkapital, AS KTK Overall ja OÜ Tüür ja Tüür Raamatus jälgitakse Saaremaa fotoajalugu selle tekkest, 1860. aastate algusest kuni 1940. aastani. Uurimuse esimeses osas käsitletakse Saaremaa fotoelu arengut üldises plaanis. Ära on toodud ka tähtsamate Saaremaa asjaarmastaja-fotograafide nimed, kellele pildistamine polnud põhiliseks elatusallikaks, kuid kes siiski jätsid märgatava jälje Saaremaa fotoajalukku.…
Teenused
Haridus
Uudised
Üritused
-
Ajalookonverents „1944 – sõja ja rahu vahel“
Tänavu möödub 80 aastat 1944. aasta traagilistest sündmustest Eestis, mil leidsid aset viimased verised Teise maailmasõja lahingud ja toimus suurpõgenemine läände, kus just Saaremaa kandis keskset rolli, ning laienes vastupanuliikumine metsavendluse näol. Meenutamaks ja mälestamaks neid kümnete tuhandete eestlaste saatust mõjutanud sündmusi, korraldab Saaremaa muuseum ajalookonverentsi „1944 – sõja ja rahu vahel“, mis leiab aset…
-
Endel Püüa raamatu „Maavalitsemine Saaremaa moodi“ esitlus
Ilmunud on Saaremaa muuseumi toimetiste 15. väljaanne „Maavalitsemine Saaremaa moodi (Saare maakonna volikogu ja maavalitsus 1917–1940)“, autor Endel Püüa Pikaaegse viljaka muuseumitöö kõrval, sellest ligi 30 aastat Saaremaa muuseumi direktorina, on Endel Püüa tuntuks saanud paljude sisukate ajaloouurimuste autorina. Need on ilmavalgust näinud arvukate artiklite ja mitme koguteose kaastööna ning nüüdseks viie päris „oma“ raamatuna,…
-
Seenenäitus
Johannes ja Joosep Aaviku majamuuseumi aias, Vallimaa 7 Näitus on kõigile huvilistele TASUTA Ootame kõiki seenehuvilisi järjekorras juba 39. seenenäitusele, mis seekord saab toimuma täitsa uues kohas – Aavikute majamuuseumi kaunis aias. Välja saavad pandud nii söödavad, mittesöödavad, tinglikult söödavad kui ka mürgised seeneliigid e. kõik seened mida mets meile sel ajal annab. Näitust kureerib…
Teenuste filter
Sündmuste filter
Haridusprogrammi filter
Haridusprogrammid
Tooted
Ajalugu
12. september
Sisu siia muudetud?
Hero Slaideri sektsioon
Saaremaa Muuseum SA
-
Sihtasutuse kantselei
E-R 09.00-17.00
Kuressaare linnus: vaata siit
Lossihoov 1
93810 Kuressaare