Saaremaa Muuseum

SIHTASUTUS

Kuressaare linnus

avatakse homme 11.00

Aavikute maja

avatud kokkuleppel

Mihkli talu

avatud kokkuleppel

Sihtasutuse kantselei

E-R 09.00-17.00

Lossihoov 1
93810 Kuressaare

Suurtükk Kotkas

Saaremaa Muuseum Teenused Suurtükk Kotkas

Eesti vanim lahingukorras suurtükk asub Kuressaares

Jah, nii see tőepoolest on – üsnagi märkimisväärne osa Eesti summaarsest suurtükiväe tulepotentsiaalist asub Kuressaare linnuses. Tegu on Rootsis Eskilstunas 1803. aastal valatud välisuurtükiga, mille Vőlla mőisa omanik Friedrich Wilhelm von Buxhoeveden (1750 – 1811) tői 1809. aastal Vene – Rootsi sőja trofeena Soomest kaasa. 1930. aastatel toodi kaks Vőlla mőisas asunud suurtükki Kuressaarde, kus neid hakati eksponeerima Kuressaare linnuses.

1990. aastatel tekkis vajadus muuta ajaloolist kindlusekompleksi senisest atraktiivsemaks ning juhtida avalikkuse tähelepanu säilinud kaitserajatiste restaureerimise vajadusele. Rakvere firma Class X Furniture puhastas ja konserveeris suurtükitoru ning ehitas ajaloolisele sőjariistale jooniste ja pildimaterjalile tugineva teabe alusel uue lafeti. Viimati Vene tsaaririigi sőjaväelaste poolt sőjariistana tarvitusel olnud suurtüki taaskorrastamise järgsel esitlusel 10. septembril 1999 ristiti see Kotkaks, teenindav suurtükiväelane aga kanoniir Vassiliks.

Vanal Liivimaal, sh ka Kuressaares vőeti suurtükid kasutusele 14. saj. lőpus. Taani ajal loendati Kuressaare kindluses juba 162 mitmesugust suurtükki, rootslased andsid aga 1710. aastal kapituleerudes Vene vägedele üle 66 kahurit. 1836. aastal viidi siinne relvastus üle Ahvenamaale Bomarsundi kindlusesse. Veel kord pandi kindluse vallidel kahur üles 19. sajandi II poolel, andmaks linnarahvale teada reisiauriku saabumisest.
Eesti vanima lahingukorras suurtükiga saab Saaremaa Muuseumi külastaja tutvuda Kuressaare linnuse sissekäigu juures.

Kuressaare linna ja Saaremaa Muuseumi pidulike ürituste aegu tehakse sőjariistaga ka pauku. Eraldi ettevőtmisena on muuseumi ühe atraktiivsema eksponaadiga saluteeritud ka Kuressaare linnuse auväärseimate külaliste meeleheaks. Nii on välisriikide riigipeadest Kuressaare lossihoovis püssirohuvingu nuusutatud Taani kuninganna Margrethe II, Läti president Vaira Vike-Freiberga ning Soome president Tarja Halonen.

Kokkuleppel Saaremaa Muuseumiga on suurtüki demonstreerimist ja kahuripauku vőimalik tellida.
Ühe kahuripaugu hind:120 €

Kontakt:
SAAREMAA MUUSEUM
Telefon: +372 45 56 307; +372 455 4463
muuseum@saaremaamuuseum.ee